Plastik Kullanımı Zirvede!

Plastik üretim ve kullanımı her geçen gün artarken, incelemeler rakamların korkunç seviyeye çıktığını gösterdi. 2015 yılı verilerine göre plastik atıkların miktarı 6 milyar 300 milyon tona ulaştı.
Son 10 Yılda Üretim ve Tüketim Ciddi Oranda Arttı
Bilim alanında faaliyet gösteren Science Advances dergisinin haberine göre, 1950’den bu güne kadar üretilen plastik 8 milyar 300 milyon tonu buldu. Yaklaşık 60 yıldır üretilen plastik, geçen 10 yıl içerisinde en yüksek üretim seviyesini gördü.
2015 yılı baz alındığında üretilen toplam plastiğin yüzde 75 gibi büyük bir bölümü çöpe gitti. Çöp olan plastik ürün miktarı 6,3 milyar ton olarak belirlendi. Çöpe atılan plastiklerin geri dönüşüme dahil edilen bölümü yüzde 9’da sınırlı kaldı.
Çöp plastiklerin yüzde 12’lik kısmıysa yakıldı. 2017 itibariyle dünya genelinde bulunan çöp vasıflı plastik miktarı ise 5 milyar ton olarak kaydedildi. Yıl 2050’ye geldiğinde dünya genelinde 12 milyar tonluk plastik atığın olacağı ifade edildi.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #f2f2f2;background-size: cover;background-position: center bottom;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}