Ekstrüzyon Nedir?

Akrilonitril Butaiden Stiren (ABS)

Kalıplama yolu ile üretilen ürünlerde çok yaygın olarak kullanılan hafif,sert ve darbe dayanımı yüksek bir polimerdir .Genellikle otomobillerde olduğu gibi güneş ışınlarına fazlaca maruz kalan bölümlerin plastik kalıplamasında solmazlık özelliğinden dolayı rahatlıkla kullanılır.

Polistiren (PS) ve Yüksek Yoğunluklu Polistiren (HIPS)

GPPS (kristal) parlak, şeffaf ve su absorpsuyonu düşük malzemedir, bunun yanında kırılganlık özelliği olduğundan pek fazla vakumlama yoluyla şekil verilme özelliği yoktur, daha çok vakumlanmadan panel halinde kullanılır. (Duşa kabin camlarında olduğu gibi)

HIPS (Antişok) ise içinde kauçuk miktarı fazla olduğundan darbe mukavemeti ve esneklik kazandırılmıştır. Şeffaflığı yoktur, fakat yumuşak ve sağlam özelliğinden dolayı vakumlayarak kolayca şekil verilebilir. Bu yüzden bu ürünün kullanım sahası oldukça geniştir.

Bu malzeme kalın katman olan ABS bir taraftan, daha ince bir katman olan Akrilik ile lamine edilmesiyle oluşur. Bu oluşum darbe direnci yüksek olan ABS ile görünüm açısından akriliğin estetik finişini birlikte sunar.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #f2f2f2;background-size: cover;background-position: center bottom;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}