Thermoforming Nedir?

Thermoforming,plastik şekillendirmede kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir.

Thermoforming, ısıtarak şekillendirme prosesi olup kullanılan kalıpların tümü alimünyumdan yapılmaktadır. Alimünyum kalıplar 70°C’ye kadar ısıtılıp sıcaklık bu seviyede özel ısıtıcılarla sabitlenir. Burada amaç 180°C’ye kadar ısıtılan akrilik malzemenin sıcak kalıpla temas etmesini sağlamak ve şoklamanın önüne geçmektir.

Sıcak biçimlendirme yöntemi, günümüzde çok yaygın olarak kullanılan plastik işleme ve form verme metotlarından biridir. Bilindiği gibi günlük hayatımızda kullanılan bir çok endüstriyel ürün bu yöntem ile elde edilmektedir. Bu yöntemin işleme esası ısıtılmış olan levhanın kalıplanmasıyla istenilen formu oluşturmaya dayanır. Sıcak biçimlendirmede üretilecek olan tasarımın şekline uygun olarak çeşitli teknikler kullanılarak istenilen üretimi de gerçekleştirebiliriz.

Vakum şekillendirme yöntemi ile çok büyük boyutlarda plastik malzemeler işlenebilir. Kalıp tasarımı, enjeksiyon kalıplarına nazaran daha ucuz ve çok daha kısa sürede tasarlanmaktadır.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #f2f2f2;background-size: cover;background-position: center bottom;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}